Jak se s Jóga retreaty roztrhl pytel

02.02.2018


Víkend, týden, měsíc, všechno je to retreat a všechno je to děsně in a všichni na to slyší. Máte to také tak?

Dříve se jezdilo na fitness víkendy s aerobikem a jógou, potom na wellness pobyty s jógou, ty se rozrostly do vícedenních jógových pobytů, dovolených u moře a teď všude slyšíme "retreat". Všudypřítomné retreaty se konají v luxusních resortech, starobylých staveních, ášramech i odlehlých místech, která se snaží navodit pocit nezasažené přírody. Vyspíte se v přepychových hotelích či jednoduchých bungalovech nebo gazebech na pláži, všechno je to retreat. Zacvičíte si v shale / místo pro praxi jógy/, na trávě, pláži, či u bazénu. Prostě je to in, s tím nic nenaděláme.

Takže když vám slovník najde překlad slova "retreat" jako couvnout nebo ustupovat, trochu se vyděsíte, co se tam bude dít, ale pak vám dojde, že ustoupíte či couvnete od zajeté rutiny každodenního života a věnovat se budete józe jako celku, tedy cvičení ásan, dechu, teorii a v neposlední řadě si sáhnete na svůj stín díky očistným technikám či hloubání ve vaší duši. Sečteno podtrženo: vypnete, probloubíte své znalosti a praxi, možná poznáte zajímavé lidi a pohledy na věc, možná trochu víc poznáte sami sebe, vrátíte se asi citlivější, vnímavější, všímavější, nabití a budete přesně vědět, co chcete a co ne. Jak to pak dopadne, záleží jen a jen na vás. Když vás dopadne shon a stereotyp, nejspíš vyjedete znovu.

Prvním "ano efektem" bývá obvykle whow místo, které vás naláká skrze fotografie. Nemusí to být zrovna panenský ostrov. Může to být dřevěná roubenka nebo magické místo v horách. Pak zkontrolujete cenu, jestli se to dá a začnete googlit a přijdete na to, že existuje tolik pobytů, u kterých jsou velice různé ceny a odlišný program a začínáte se v tom ztrácet.

A potom Vám dojde, že je úplně jedno, kde jste byli a jak se to nazývalo, ale mnohem důležitější je, s kým jste ten čas strávili. A to je pro mě nejvíc. Jezdíte se mnou samí skvělí lidi, kteří se navzájem obohacujete a navazujete přátelství. Vždy to do sebe zapadá. Nevím, jak je to možné, ale je to tak. 

Takže. Já cestování miluju. Ať je to pobyt, seminář, nebo retreat, budu je pořádat dál a stále a budu moc ráda, když se mnou budete jezdit i nadále!  Děkuji!


                                                                          Karolína