Když se nic neděje, tak se dějí věci

15.07.2017

" To je nuda! Svědí mě na nose. Chci se podrbat. Ale všichni tu vytuhli..., kašlu na to, prostě se poškrábu. Dobrý. Zase? Je, to je trapný. To je fakt vtipný. Takhle tu leží 15 těl a nic nedělá. Jak to ty lidi baví? Kdybych už odešla dřív, tak jsem se mohla vysprchnout a v klídku zmizet dřív. Jo, příště si to pohlídám. A raději budu na kraji, abych pak zas nevyměkkla. Tyto tohle je faaakt vtip. Já to nevydržííím!"

Také jste trpěli při Vaší první mrtvole v životě? Také Vám to přišlo směšné a chtěli jste pryč? Také jste nechápali ty ostatní kolem a rozhodně jste se ani za mák nesnažili nemyslet na nic, uvolnit se, nechat vše plynout...? Protože proč jako? ....jako většina z nás. A pokud jste přišli znovu a zas a začali jste se na šavásanu do konce těšit, tak jste se dostali krůček po krůčku k sobě samým a nastartovali jste onen nenápadný ozdravný proces, který si ani nemusíte uvědomovat.

Ten, kdo byl zvyklý na dynamické cvičení, důležitost výkonu a uznání druhých, bude z této mrtvolné pozice jistě zmaten. Nebude její význam možná dlouho chápat a bude ho považovat za zbytečný. Možná tomu bude i během lekce jógového cvičení, na které dochází pro to, že to dělají ostatní. Že teď všichni "cvičí jógu" a tak tam teda taky chodí. Pokud však jeho tělo a duše nezačne mít z tohoto počinu radost a uspokojení, bude se v šavásaně nejspíš vždycky trochu nudit. Je to jako se vším. Když chci, jde všechno.

Pozice mrtvoly je začátkem všeho. Pokud se během relaxace "začnou dít věci", o kterých když budete někomu vyprávět, nebudete nacházet slova, jste na začátku. Jógové cvičení Vám patrně dopomohlo k tomu, abyste zapomněli na své tělo. A o to tam šlo. Veškeré škubání svalů, lechtání kůže, zvuky střev a síla myšlenek najednou není. Bylo tu, není tu.

Proč to všechno?

Naše mysl furt jede. Musím udělat tamto, protože tohle a tamten mi řekl tohle a to znamená tamto...stále se něco děje, stále si něco myslím i když nemyslím. Nervová soustava a srdce dostává záhul. Odpočne si jen ve spánku. Pamatujete, jak jste po své poslední šavásaně mohli skály lámat? A bylo to večer. Po celém dni plném řešení, diskuzí, akcí? A najednou jste se cítili čerství a nabití. Kolikrát se tak necítíme ani ráno po několikahodinovém spánku. Pokud býváte často unaveni, nespokojeni, nebo smutní...., zkuste si dopřát pravidelnou relaxaci. Nemusí to být nic světoborného. Vzpomeňte si na to, jak Vás vede lektor po lekci cvičení. Nebo si pusťte relaxaci z webu, prostě cokoliv. Najděte si čas na očistu ducha. Stejně jako nacházíte čas na očistu těla. Podpoříte tak pravou hemisféru, kde se tvoří Vaše city, tvořivost, intuice, vtip, chutě..... Pravá hemisféra odpovídá za radosti, úzkosti, prostě všechno, co Vám pomáhá zbavit se negativních pocitů, obav, nejistot. To, co vytváří Vaši ojedinělou osobnost. Nebudou se ve Vás hromadit a nezapříčiní tak bloky, zdravotní problémy, kterých se pak horko těžko zbavujeme. Bude Vám lépe. Nedělejte ale nic násilně. Nesrovnávejte se s ostatními. Dopřejte si ten luxus být sami sebou a jenom být a nebýt. Pokud občas usnete, nic se neděje. Příště neusnete a hranici mezi bděním a spánkem oddělíte. Užijete si chvíli blažené neutrality. Nebudete mít žádný pocit, jen budete. Když ucítíte tíseň, pomocí hlubokého výdechu se ji zbavíte. A pokud vytane další negativum, uděláte totéž. Pročistíte své tělo a dál půjdete v dobrém s dobrem.

Po pár letech si možná uvědomíte, že Vás čím dál méně často napadají záporné myšlenky. To zlo se Vám najednou nebude tak často zobrazovat. Nebo možná bude, ale Vy už ho tak nebudete vnímat, protože pocítíte, že je jen na Vás, jak to přečtete. Pokud negativně, neprospěje Vám to, ublíží Vám to. To už budete vědět, proto i to zdánlivé zlo, přijmete dobrem. Vaše neutralita Vám pomůže žít život v harmonii. A lépe se z občasné disharmonie vracet na bezpečné pole vyváženosti. Pocítíte lepší soustředěnost, budete se jistěji rozhodovat a budete zdravější. Bude se Vám žít lépe.

V tu chvíli bude Vaše srdce otevřené a začnou se dít ty věci...