Ti lektoři....

09.10.2018

Přemýšlím o tom už delší dobu. To, že mé vjemy nejsou liché, mi potvrdila kamarádka, která mi vyprávěla velice podobné příběhy lektorek a terapeutek, které potkává. Je jich totiž čím dál více a já jako klient se v tom začínám zrácet. Nedalo mi to. Pokusila jsem se shrnout hlavní typy lektorů a možná i léčitelů, které jsem měla možnost poznat. Toto zamyšlení nepíši proto, abych někoho pohanila, ale spíše proto, abychom se nebáli vyměnit toho, kdo nás ovlivňuje, a u koho nám to třeba už přestává být příjemné. Jak tenká hrana je mezi dobrým vlivem a manipulací, nebo znalostí a suverenitou? V současné době máme takový výběr! Nebojme se střídat, hledat, vybírat! Máme z čeho! 


Mistr světa


Je mladý, ne moc zkušený, ale projev má tak úžasný a přesvědčivý, že mu hltáme každé slovo a naprosto mu důvěřujeme. Trochu mě možná zaskočí, když ho začnu poznávat blíže a zjistím, že je v oboru téměř nováčkem a jeho odpovědi na zadanou otázku nedávají smysl. Ale jedno se od něj rozhodně můžu učit: přesvědčivost a sebevědomí!


Egoušek


Dobře, občas se během lekce na sebe podívá do zrcadla, nebo se po terapii nevhodně rozpovídá o svých problémech, ale lekce jsou moc fajn. Vypadá moc dobře a chtěla bych aspoň trochu vypadat jako on. Bavit se s ním ale nemusím, ledaže bych se chtěla cítit menší a menší, až budu nejmenší na celém světě. No, možná kdybych mu pořáda dávala najevo, jak je skvělý.....


Bedna


Ví toho strašlivě moc, projezdil kus světa, přečetl všechny knihy z oboru, ale já mu prostě nerozumím. Mám pocit, že tak snad mluví záměrně. Snad tomu rozumí on sám. Po nějaké době zjišťuji, že potřebuje spíš můj obdiv a peníze..., než předat své vědomosti a zkušenosti ostatním.


Letec


Má úplně jiný styl práce, než všichni ostatní. Zajímá mě. Motivuje mě. Radí mi. Ví přesně, co mám udělat, abych se posunula. Neskutečně se vzdělává. Propojuje se s něčím mezi nebem a zemí. Jen spojení se zemí chybí. Je dobře zaopatřen a nemusí řešit hodnoty na účtu. Bohužel ztratil kontakt s realitou. Dokud ale nezačnu mluvit o jeho "konkurenci", je odhodlaný mi pomoci. Běda ale, jakmile vyzkouším někoho jiného !


Zrcadelník


Něco je  na něm fakt zajímavé. Občas mám ale z něho divný pocit. Když se s ním setkávám častěji, zjišťuji, že se stále vrací k jednomu tématu. Ke svému tématu. Pochopím, že na lekcích nejde o mě, ale o něj. Ještě že nevím nic o jeho problémech a soukromí. My klienti jsme jeho terapií. Proč ne, někdy to může fungovat. Nějakou dobu. 


Profík


Ví , dělá, říká vše tak akorát. Je oblíbený, hojně navštěvovaný. Pracuje . však od do. Ani ťuk navíc. Dobře odvedená práce. Ta ho ale v soukromém životě rozhodně ovlivnit nemůže! To nedopustí. 


Medař


Má asi srdce na dlani a dost medový hlas. Mám pocit, že je svatý a nic ho nerozhodí. Miluje všechny a všechno. A taky peníze. Ty jsou vlastně hlavním předpokladem jeho vyrovnanosti.


Nadšenec


Je po všech stránkách skvělý. Skvělá práce, kterou dělá opravdu od srdce. Je nadšený, možná přenadšený do své práce. Naprosto změní svůj dosavadní život. Jeho téma koverzace je jeho profese a vše kolem. Ztrácí periferní vidění. Vidí jen to své. Škoda. 


Ideál


A tady je Váš ideál. Ideální lektor či terapeut. Ten, který Vás chápe, nechá mluvit, když to opravdu potřebujete, mluví, když jste připraveni naslouchat, otevřený tak akorát, znalý věci a otevřený všemu ostatnímu. Žije život v rovnováze a je zharmonizovaný až za ušima. Má na všechno radu a svůj život má absolutně v pořádku. Existuje takový ? :-)


Co musí splňovat Váš oblíbený lektor? Průvodce? Terapeut?