30 let s anorexií a bulimií. Jóga mi pomáhá.

27.05.2024

Renáta Jamborová Nováková, lektorka jógy, žije s mentální anorexií a bulimií 30 let. Se záměrem odtajnit i nejtemnější okamžiky jejího života se mi ozvala a sdílela vzpomínky na bolestivé okamžiky. "Tahle nemoc je nebezpečná a smrtelná," říká Renáta. 

Anorexie a bulimie jsou dva různé typy poruch příjmu potravy, které ovlivňují fyzické a duševní zdraví jedince. Obě tyto poruchy jsou velmi závažné a vyžadují odbornou lékařskou a psychologickou pomoc. Anorexie je charakterizována extrémním omezením příjmu potravy, což vede k výraznému úbytku hmotnosti. Jedinci s anorexií mají intenzivní strach z přibírání na váze a mají zkreslený pohled na své tělo.  

Příznaky: Extrémní hubnutí Omezení příjmu potravy a kalorií Intenzivní strach z přibírání na váze Zkreslené vnímání vlastního těla Vyhýbání se určitým jídlům a odmítání jíst před ostatními Nadměrné cvičení Ztráta menstruace u žen Důsledky: Podvýživa a extrémní úbytek hmotnosti Poškození vnitřních orgánů, včetně srdce a ledvin Osteoporóza Anémie Slabost a únava Smrt v důsledku zdravotních komplikací Bulimie Popis: Bulimie se vyznačuje opakujícími se epizodami přejídání, po kterých následuje nevhodné kompenzační chování, jako je zvracení, nadměrné cvičení nebo zneužívání laxativ. Tito jedinci mají také intenzivní strach z přibírání na váze a často cítí ztrátu kontroly během přejídání. Příznaky: Opakované epizody přejídání (konzumace velkého množství jídla v krátkém čase) Následné kompenzační chování (zvracení, zneužívání laxativ, nadměrné cvičení) Intenzivní obavy o tělesnou váhu a tvar Otoky tváře a krku (důsledek častého zvracení) Poškození zubů a dásní (kvůli kyselině ze zvratků) Kolísání hmotnosti 


Tématické knihy:

 https://bit.ly/3QWLgCs 

https://bit.ly/4bMMYOI 

https://bit.ly/3ULD2xS 

https://bit.ly/3KdfxsN 

 

Už máme v kapse kalkulaci a teď jdeme vybrat ten pravý resort.
Ujasněme si, co vlastně hledáme a na co se budeme ptát.

Na co všechno myslet při přípravě Pobytu s jógou? Co vše započítat tak, abyste z toho jako organizátor a lektor nebyl v minusu? Poslechněte si v následující epizodě. Odemknout ji můžete již nyní ZDE

Plánujete pobyty s jógou a nevíte, co vlastně smíte a na co byste si měli vzít k ruce třeba cestovní agenturu nebo kancelář? Potom nás čeká společná jízda v sérii Mindset Retreat. V první epizodě se zamyslíme nad tím, co bychom si měli ujasnit jako první.

S Karolinou Idris Štraus otvíráme téma organizování cest s jógou. Karolina má dlouholetou zkušenost jako lektorka i jako organizátorka. Kromě jógy žije orientálním tancem, založila skupinu Matahari, se kterou vystupuje po celém světě.

Renáta Jamborová Nováková, lektorka jógy, žije s mentální anorexií a bulimií 30 let. Se záměrem odtajnit i nejtemnější okamžiky jejího života se mi ozvala a sdílela vzpomínky na bolestivé okamžiky. "Tahle nemoc je nebezpečná a smrtelná," říká Renáta.

Breathwork journey 9D. Tak se jmenuje nová terapie složená z dechové techniky, meditace, vizualizace a namixované hudby, kterou procházíte jen se sebou a sluchátkami na uších. Co to s vámi udělá? Záleží jen na vás, kolik si dovolíte. Já si tím už prošla a ukrojila jsem zase část toho, co si s sebou vleču. 9D právě do Čech přivezla...