Některé knihy chceš a jiné musíš mít

03.01.2023

Kolik že jste už investovali do knih o józe? A kolik jste jich opravdu přečetli? 

Já jsem letos dělala velkou revizi a celkem dost jich dostala Knihobudka, pár jsem jich darovala,  některé ale NEDÁM. Je jich stále dost, ale ráda bych se podělila o zkušenosti s několika pro mě zásadními publikacemi, které patří k těm, ke kterým si občas přivoním, pohladím je a prolistuji jimi. 

Znáte Lenku Oravcovou? A její knihu Jóga- jógová terapie .Principy zdravého pohybu? Možná bych si té knihy ani nevšimla, kdybych s Lenkou nezažila seminář. Bylo to v době mých nejaktivnějších lektorských let, kdy všichni kolem mě brali jógu zatraceně vážně. Nebo to tak aspoň vypadalo. Lenka byla první, kdo k ní přidal ono "Principy zdravého pohybu". Velmi se mi ulevilo, protože mi potvrdila, že ne každá ásana je "svatá" a je vhodná pro každého. Nebojím se napsat, že Lenka a její kniha mě doslova osvobodila. 

Pokud občas pochybujete o správném provedení ásan, pak pomůže třeba i Medical jóga- Anatomicky správné řešení.

Další knihou, která mě překvapila a obohatila, je Bikram-jóga, Jóga pro zdraví. Koupila jsem si ji nejspíš v době, kdy jsem vedla Hot jógu a zajímalo mě, kde se tahle kopie Bikram jógy vlastně vzala. Rozhodně  jsem nepředpokládala že mě Bikramův příběh tak chytne. A chytl.

Naprostým balzámem pro oči je pak kniha  2100 ásan- Kompletní jógové pozice. Více než abeceda.  Pamatuji si, když u nás v roce 2020 vycházela, že se po ní  zaprášilo  během pár dnů. I když občas si u toho říkám, jestli je to ještě lidské a jestli je to ještě jóga. Ale pro lektora na počátku vyhoření úžasná inspirace:-). 

Nakonec bych ráda zmínila knihu Onko jóga- Jóga pro pacienty s rakovinou.  Překládala ji Hanka Kyralová, lektorka kundaliní jógy, která mě přizvala ke spolupráci a natočení vedených relaxací. Součástí knihy jsou tedy i audio nahrávky. Na tuto práci vzpomínám s láskou. Relaxace jsou vhodné úplně pro každého a najdete je zde.

A potom další desítky knih, na které nedám dopustit. A které jsou ty vaše? 


Karolína Tou-Jou