Rehabilitační FYZIO přístup k józe s Luckou Rychetskou

16.05.2023

S Luckou Rychetskou jsme probraly hned několik témat najednou. Iyengar jógu, systém DNS a Spirální jógu. Její fyzioterapeutický přístup k józe je totiž opřen o zdravý pohyb. Přes to u Lucky vlak nejede. Dostaly jsme se i k dětské rehabilitaci a přišly jsme na to, co by mohlo pomoci ke správnému vývoji dětí. Celou verzi rozhovoru si můžete pustit již nyní.  

Co znamená systém DNS?

Je to Dynamická neuromuskulární stabilizace. Jedná se o klasické vývojové pozice, které vycházejí z vývojové kineziologie. Jednoduše bych to vysvětlila asi tak, že když se podíváme na malé dítě, tak vidíme, že dokáže sedět v klidu ve dřepu, bez jakýchkoliv problémů, ale některým dospělým už to vůbec nejde. Nejsou schopni dosednout na celou plochu chodidel, nevydrží v tom, nemají mobilitu kloubů. Učila jsem se dle systému pana profesora Koláře. On se vrací do vývojových pozic a klienti se v podstatě začínají učit od miminka. Stejně tak se my na těch individuálních lekcích vracíme do pozic od miminka a učíme se je dělat. Já jsem například právě na DNS pochopila správné dýchání a velmi mi to pomohli s bolestmi bederní páteře. A zároveň vycházím ze Spirální dynamiky. To je vlastně můj hlavní směr. Spirální jógová terapie. Ta vychází z tradiční techniky Iyengar jógy a zapojuje do toho trojrozměrný pohyb Spirální dynamiky. 

                                                                                                                Osvědčená literatura k tématu: 

                                                                                    Zkrácená veřejná verze rozhovoru na youtube, premiéra 19.5.2023

Vyplněním e‑mailu se přihlašujete k obsahovému newsletteru tvůrce a souhlasíte s obchodními podmínkami.

Powered by

V druhém díle našeho podcastu "Multipotenciální svět" se ponoříme do světa multipotenciálních jedinců. Pokusíme se odpovědět na otázky jako: Kdo jsou vlastně multipotenciálové? Pod jakými názvy je můžete najít a jak poznáte, že patříte mezi ně?

V prvním dílu našeho podcastu "Multipotenciální svět" začínáme rozhovorem o naší vlastní cestě k uvědomění si multipotenciální identity. Kdy jsme si vlastně začaly uvědomovat, že je něco jinak.

V podcastu "Multipotenciální svět" rozebíráme téma víceoborovosti dopodrobna. Vycházíme nejen z vlastních zkušeností, ale také ze zkušeností našich hostů a klientů, kteří multipotencialitu prožívají a naučili se ji ve své praxi využívat na maximum.

Zpívající mísy jsou pro mě rovnítkem s osobou, která má o nich hodně co říci. S Františkem Horváthem. Naše spolupráce probíhá již léta. Jeho Kouzlo zvuku během koncertů, zvukových lázní, nabízí posluchačům a meditujícím naprostý relax. Termíny koncertů najdete zde: ⁠⁠Kouzlo zvuku , neboli zpívající misky, mají původ v Asii, především v oblasti...

Pavla byla jednou z prvních lektorek, na jejichž lekce jsem chodila nejraději. A to mě vůbec nenapadlo, že mě bude jednou přijímat do fitka jako lektorku a že si ji jednou pozvu do jógového pořadu. A stalo se. Jsem velmi ráda, že se s námi podělila o její jógovou cestu.