Učíš ještě někde jógu?

21.08.2021

Učíš ještě někde jógu?

Uf, chcete-li v mé hlavě vznítit spoustu zoufalství, zeptejte se mě takhle😊. Vlastně vůbec nevím, proč se říká, že někdo "učí" jógu?

Myslím si, že jsem celkem tolerantní člověk. Vlastně jsem někdy možná víc tolerantní, než slovo tolerantní znamená😊)). Dobře, někdy asi až blbá. Chápu, že někdo řekne něco, co ublíží, protože se brání, možná chrání. Chápu, že někdo říká nějaký nesmysl z nevědomosti, protože je o tom v tu chvíli přesvědčen, děláme to všichni. Chápu, že moje pravda nemusí být pravda Tvá. Vždy je několik úhlů pohledu a je na nás, jestli to chceme pochopit takhle, nebo takhle a jestli to, že někdo řekne něco, s čím nesouhlasíme, nás rozlítí, nebo nechá v klidu. A tak.

Pokud někdo tedy "učí" jógu, dobře. Jen prostě mi to uvnitř neladí. Ale tolerance velí, nech to být, někdo to tak má...Je ale možné učit jógu? Je možné se "naučit" jógu? Je možné "umět" jógu? Vždyť je to tak relativní. Existuje nepřeberné množství ásan. Takže když je neumím všechny, neumím jógu? Jako, chápete mě? Co je to umět jógu? Myslím si, že tzv. učitelů jógy bylo opravdu jen pár. My ostatní jsme jen jakýmisi předavači toho, co jsme si z jógy vyzobli. Takže předávám to, co je mi z jógového učení milé, s čím souzním, co mi dává smysl a zasadím to do srdce Evropy a evropského chápání.

Takže abych odpověděla na otázku, kterou bych si s dovolením poupravila. Mám teď nějaké lekce? Předávám jógové zkušenosti?

Odpověď: Pravidelné skupinovky mít nebudu. Od září pokračujeme ve venkovních lekcích v Malešickém parku, co počasí dovolí, občas zorganizuji nějaký víkend s jógou. Co mě ale stále fascinuje, jsou individuální lekce. Přijde člověk, který má nějaký zásek, zádrhel, bolest a my jej pomocí jógového učení rozmotáváme. A dostáváme se hlouběji a hlouběji....a tak to jo, to teď dělám moc ráda.

Nicméně si neodpustím doplnit, že mám jógu stále v srdci. Pro mě je to neuvěřitelně rychlá cesta k sobě sama. Je to chvíle, kdy vypínám okolí. Existuje jen ten obrovský prostor mé bubliny, která je ve finále větší než celý svět, i když jinak je vlastně velmi, velmi malá. Jestli mi tedy rozumíte. Vlastně jsem teď někde, kde to není jen o ásanách, je to o každodenních myšlenkách a úvahách. Rituálech, přesvědčení a životě. Jógová cesta nezná mezí. Pro mě je to cesta ke mně. A pokud mě někdo učí, tak ona

Vyplněním e‑mailu se přihlašujete k obsahovému newsletteru tvůrce a souhlasíte s obchodními podmínkami.

Powered by