Ach ty naše imunity

29.12.2022

Rozhodně nechci komentovat současné chřipky, rýmy, horečky, dunění a tlaky hlavy, kašlíky, bloklá záda a končetiny...Je tu ale pár věcí, které nám můžou pomoci. A to si pro sebe nenechám, protože prostě fungují.

Pozice Balásana

Jógová pozice dítěte. Sedíte na patách a opřete si hlavu o zem. Pokud nedosáhnete, podložíte si ji polštářkem. Případně si podložíte polštářkem i hýždě. Určitě by Vás neměla táhnout kolena. Máte-li z jakéhokoliv důvodu větší bříško, můžete dát kolena více od sebe a bříško umístit mezi stehna. Uvolníte celou páteř i ramena a v klidu dýcháte. Očišťují se tak dutiny a lépe se vám dýchá. Neviděli jste nikdy takhle spát nastydlé batole? Opravdu? Jo, děti vědí...Nevíte-li jak na tuhle pozici, poslechněte si podrobný popis pozice Balásany zde.

Střídavý dech

Když už rýma odeznívá, ale dýchá se stále nic moc, pomáhá tzv. střídavý dech Nádí šódhana, přičemž dýcháte střídavě pravou a levou nosní dírkou.

14 bylin v jednom

Kdysi jsem měla "ty své hlasivky", ale potřebovala jsem umluvit jóga víkend. A tak mi kamarádka dala Samahan. Řekla: "Ten Ti pomůže, je na všechno.". Tak jsem si ten bylinný čaj dala a šla vést lekci vinjása jógy. Kdo jste tam byl, jistě pamatujete. Lilo ze mě jako nikdy. Po hodině jsem odcházela mokrá jak z bazénu. Zbavila jsem se všech neduh, ale bylo mi při tom tak trapně, jako už dlouho ne. A od té doby ho miluju a nedám na něj dopustit. Jen si ho už nedávám před lekcí.... 14 ajurvédských bylin, ze kterých převládá chuť zázvoru, koriandru, pepře a lékořice, vás tak vypálí, že už se o vás jen tak něco nepokusí. U nás teď jede furt. Můžete si ho přivézt ze Srí Lanky, ale u nás ho už seženete v mnoha prodejnách se zdravou výživou.

Jo, Ajurvéda

Srí Lanku mám spojenou ještě s jedním balzámem. Jedna starší paní mě ještě v Praze požádala, jestli bych jí mohla ze Srí Lanky přivézt ajurvédský balzám Siddhalepa. Je to prý jediný gel, který jí pomáhá na klouby. Požádala jsem místního ajurvédského lékaře, jestli by mi ho sehnal. Měla jsem za to, že je to jen nějaká podpůltovka. No, když jsme se ocitli v městečku, zjistili jsme, že je k dostání v každém obchodě. Tak jsme ho domů vezli ve velkém, když je to takový zázrak! A tak zůstal se mnou. Použiji ho vždy, když mě něco bolí. A to nejen svaly či klouby, ale díky eukalyptu, skořici a citronele má skvělé účinky i při nachlazení, pomáhá při únavě a používá se i proti hmyzu. Prostě takový UNI pomocník. Siddhalepa. Dnes už pro něj nemusím až na Srí Lanku.

Není lepší prevence?

Pokud ale dáváte přednost prevenci, můžete si dopřát indické kapsle Immuniti z bazalky posvátné a pravé a rostlinky kutki. Postarají se o celkovou imunitu, stejně jako šťáva s plody goji neboli kustovnice, která je plná vitamínů C, B1, B2, B6, E, draslíku, magnézia a vápníku. 

      A celý rok zdravě jíst, hýbat se a udělat si pořádek v hlavě. Ale to přece všichni moc dobře víme😊.

KarolínaPokud chcete dostávat příspěvky přímo na mail, přihlaste se. Kdykoliv se můžete odhlásit. 

Vyplněním e‑mailu se přihlašujete k obsahovému newsletteru tvůrce a souhlasíte s obchodními podmínkami.

Powered by