Relaxace, Meditace, Mindfulness

28.09.2022

Mnoho lidí si plete význam a záměr relaxace a meditace. Relaxace má člověka uvolnit. Pomoci mu naprosto vypnout a zregenerovat tělo během pár minut tak, aby se cítilo odpočnuté jako po hodinách spánku. Jedná se o fyzické a psychické uvolnění, ke kterému vede obvykle vedené slovo a relaxační hudba, která navodí klid a harmonii a v neposlední řadě také pomůže neusnout, neboť to cílem relaxace není.

Meditace je dalším stupněm, který předpokládá, že už má člověk relaxaci natolik zvládnutou, že se během okamžiku přepne do uvolněného stavu a může meditovat, tedy soustředit se na danou oblast, pocit nebo záměr, který je tématem meditace. Soustředění na určitá místa či stavy meditující postupně připraví na hlubší stav meditace, kdy vyprázdní svou mysl natolik, že už ji nebudou zahlcovat žádné myšlenky a dojde k onomu rozšíření vědomí. Člověk začne vnímat věci úplně jinak.

Zároveň vědci zjistili, že při meditaci dochází k snížené aktivitě v temenním laloku, což je část mozku, která napomáhá při orientaci v trojrozměrném prostoru. Proto se při relaxacích i meditacích doporučuje zavřít oči, nebo je soustředit do jednoho bodu. Díky tomu se sníží příjem informací zrakem.

V poslední době je velmi oblíbená metoda Mindfulness. Jedná se o program proti stresu, který dostal jasné obrysy v roce 1979 v Centru pro mindfulness na lékařské fakultě Univerzity v Massachusetts. Mindfulness se zabývá zejména všímavostí. Člověk se snaží všímat si maličkostí i během každodenního života, ale bez vlastního úsudku. Proplouvá každodenností s neobvyklou všímavostí. K tomu, aby toho byl schopen, slouží každodenní meditace a praxe emoční jógy, tedy sestava jednoduchých cviků, které praktikující dovedou zklidnit a dovést do stavu, kdy budou schopni vnímat svou realitu poněkud s nadhledem a klidněji. Základním během bývá 8týdenní kurz. Právě tato doba je minimální doba, kdy se člověk naučí změnit své návyky.

Vyplněním e‑mailu se přihlašujete k obsahovému newsletteru tvůrce a souhlasíte s obchodními podmínkami.

Powered by