BŘEZEN

01.03.2022

Březen bych tak trochu přirovnala k houpačce. Trochu jako celé jaro. Únavu střídá přiliv energie, organismus jako by se nechtěl probudit, ale hned jak zasvítí sluníčko, člověk by skály lámal.

Obecně ale platí, že právě teď sklízíme to, co jsme zaseli na podzim a v zimě. Pokud jsme zatápěli pod našimi kamínky a udržovali krb žhavý, pak jsme nejspíš nahoře a můžeme si pískat a gratulovat.

Organismus se probouzí, těší se na nové začátky. V zemi klíčí spousta nového života a není místo pro nic starého, uschlého, nefunkčního. Proto je právě toto období vhodné na očistu těla i ducha i všeho kolem nás.

Veškeré úklidy našich domovů, třídění věcí, urovnání myšlenek, oživení zdravých návyků. Očista energie v nás i kolem nás.

ÚKLID

Znáte ten pocit, kdy si sednete po vyčerpávajícím úklidu domácnosti a řeknete si: "Je, to je božský pocit. Létám." A přesně tak bychom to měli dělat se svým tělem a hlavně hlavou. Na úklid hlavy se nabízí meditace, jóga, jogging,ale také to nic z toho být nemusí. Být chvíli sám se sebou a urovnat si myšlenky. To úplně stačí. Všichni lidé kolem, všemožné názory, posty socsítí, nás ovlivňují a formují natolik, že už kolikrát ani nevíme, co si sami myslíme. Kolikrát se slyším říkat něco, co si vůbec nemyslím. Jako počkat, to jsem řekla já? Ne, to řekl nějaký program, který se mi dostal do hlavy naprosto nevědomky, ale je tam a šířím ho? Tak to nechci. Čím dál častěji potřebuji být sama se sebou sama, abych byla sama sebou.


CO DĚLAT?

Pomáhá zaměřit se na to, jestli si zbytečně nedělám život těžší svým pesimistickým postojem a negativními myšlenkami. Už jen teď, když čtete tyhle řádky, Vám to určitě trochu uvízne v hlavě a pokaždé, když k tomu dojde u Vás či lidí kolem Vás, si to uvědomíte. Pokud zjistíte, že k tomu dochází často, zkuste si ty okamžiky psát a říct si, jak byste mohli reagovat, abyste své smýšlení změnili. A příště to prostě změňte. Takhle jednoduché to je. Bude to chvíli trvat, ale pokud to svou hlavu naučíte, není důvod, aby se to nestalo.

A CO TĚLO?

Tělo se probouzí a chce se probudit jen s tím dobrým. Proto detox. Proto se chceme zbavit všech nánosů, které tam uvízly. Bezpečné detoxikační kúry, nebo jen vynechání některé složky potravy, alkoholu, kávy, masa, toho, po čem cítíte, že je Vám těžko a že to do těla posíláte tak nějak navíc, může pomoci.

AROMATERAPIE

Pro rozhýbání lymfy se úžasně hodí například jalovec. Můžete si pár kapek nakapat do tělového mléka nebo oleje a jemně se masírovat. Do koupele si zkuste dát lžičku mléka s esenciálním olejíčkem jalovce, nebo jej zkrátka inhalujte skrze difuzér či aromalampu. Trávení podporuje například citron, který zároveň čistí a osvěžuje. Rozmarýn pak rozjede energii. Můžete si vyrobit inhalační tyčinku nebo parfém a mít směs vůní stále při sobě.

Proto zde během března najdete návod jak si vyrobit inhalační tyčinku.

ORGÁN

Březnovým orgánem je žlučník. Proto se v sestavě cviků zaměříme na úklony a rotace. Žluče se zbavujeme. Tělo ji přirozeně vylučuje. Obsahuje to, co už nepotřebujeme. Proto bychom měli vyjadřovat to, co si opravdu myslíme, abychom si nezadělali na žlučníkový problém. Je to nejlepší prevence pro to, aby proces, který v těle probíhá, probíhal přirozeně a správně.

Jak zaktivovat dráhy žlučníku. Lekci najdete zde.

Stále je ale jen březen. Na jaro se vlastně teprve připravujeme. Buďme na sebe vlídní. 

Šířit Orgánovou jógu a Jin jógu po světě a zejména ve stresovém prostředí korporátů. Takový sen má Silvia, křehká jogínka s velkými zkušenostmi a ještě větším srcem. Nabízíme rozhovor, kde Silvia mluví velmi otevřeně o svých bolestech i radostech, o své velké lásce k Bali a Jin józe i Orgánové józe. Celý rozhovor si již nyní můžete odemknout zde. ...

Téměř nejznámější styl jógy je u nás Powerjóga. Veronika Hrabáková ji popisuje jako svobodnou jógu, kde může dělat to, co zrovna potřebuje. Vyhovuje jí, že není svázaná žádnými sestavami a podle ní je právě Powerjóga vhodným stylem pro západní lidi.

Bílé oblečení, turban, zpívání manter a série opakovaných cvičení. A možná ještě divný název :-). Tak zvenku možná vypadá Kundaliní jóga. Kundaliní- hadí síla je vlastně energie, která se během tohoto stylu probouzí. A čeho podle Hanky Kyralové díky Kundalini józe zakusíme? Blaženost.

Co si budeme povídat, po 40 začíná být všechno jinak. To, co fungovalo dříve, již nefunguje, tělo si začíná dělat zásoby na horší časy a jakoby toho nebylo dost s hormonálními výkyvy, začínáme občas propadat beznaději.

Rozhodně nechci komentovat současné chřipky, rýmy, horečky, dunění a tlaky hlavy, kašlíky, bloklá záda a končetiny...Je tu ale pár věcí, které nám můžou pomoci. A to si pro sebe nenechám, protože prostě fungují.