O jarním detoxu a životu s nadhledem s Andreou Smékalovou

28.03.2024

Andreu už znáte z mé knihy Jóga pro začátečníky.  Respektive určitě nejen z ní. Ale v kapitole Aštanga Vinjása jóga má hlavní slovo. 

Tentokrát ji uslyšíte znovu. Protože začíná jaro a s ním je spojená očista. Andrea nám dá pár tipů, jak očistit a nastartovat náš organismus a jak brát náš život s nadhledem. 

Líbil se Vám rozhovor, dal Vám nové informace a chcete nás podpořit? Můžete na Jóga Podcast Speciál. Děkujeme. 

Jarní očistné techniky v kontextu jógy můžou odkazovat na specifické praktiky, které jsou zaměřeny na očistu těla a mysli.  

Detoxikační jóga: Jaro je často spojeno s obdobím detoxikace těla. Existují speciální jógové série a cvičení zaměřená na stimulaci a podporu orgánů zapojených do detoxikačního procesu, jako jsou játra, ledviny a trávicí systém.

Pránájáma (dechové cvičení): Dechové techniky jsou důležitou součástí jógy a mohou být účinným nástrojem pro očistu těla a mysli. V období jara se některé dechové cvičení zaměřují na odstranění nahromaděných toxinů a zvýšení energie.

Jógové pozice pro očistu: Existují určité ásany (jógové pozice), které jsou považovány za prospěšné pro detoxikaci těla a pročištění mysli. Mezi ně mohou patřit ásany zaměřené na prokrvení a stimulaci orgánů, stejně jako ásany podporující vyvážený tok energie v těle.

Meditace a vizualizace: Jarní období může být také vhodným časem k práci s myslí a emocemi. Meditace a vizualizační techniky mohou pomoci uvolnit stres, zlepšit psychickou pohodu a podpořit mentální očistu.

S Andreou mluvíme konkrétně o Šatkarmy a slíbený odkaz na knihu je zde: 

Před 4 lety jsme s Šárkou točily poprvé. Za tu dobu jsme se obě hodně posunuly. Profesně a troufám si říci, že i technicky:-). Už tehdy mě ale Šárčin hlas i její projev doslova uchvátil. Zajímalo mě, jak se má a co dělá. Proto jsem se rozhodla natočit pokračování. Tehdejší rozhovor o meditaci, mindfulness a duši si můžete pustit zde....

V druhém díle našeho podcastu "Multipotenciální svět" se ponoříme do světa multipotenciálních jedinců. Pokusíme se odpovědět na otázky jako: Kdo jsou vlastně multipotenciálové? Pod jakými názvy je můžete najít a jak poznáte, že patříte mezi ně?

V prvním dílu našeho podcastu "Multipotenciální svět" začínáme rozhovorem o naší vlastní cestě k uvědomění si multipotenciální identity. Kdy jsme si vlastně začaly uvědomovat, že je něco jinak.

Zpívající mísy jsou pro mě rovnítkem s osobou, která má o nich hodně co říci. S Františkem Horváthem. Naše spolupráce probíhá již léta. Jeho Kouzlo zvuku během koncertů, zvukových lázní, nabízí posluchačům a meditujícím naprostý relax. Termíny koncertů najdete zde: ⁠⁠Kouzlo zvuku , neboli zpívající misky, mají původ v Asii, především v oblasti...

Pavla byla jednou z prvních lektorek, na jejichž lekce jsem chodila nejraději. A to mě vůbec nenapadlo, že mě bude jednou přijímat do fitka jako lektorku a že si ji jednou pozvu do jógového pořadu. A stalo se. Jsem velmi ráda, že se s námi podělila o její jógovou cestu.

V minulé sérii jsem se věnovala různým stylům jógy. Nyní mám v merku osobité a originální učitele. Tentokrát jsem si vybrala manžele Kristýnu a Daniela Paulus.

Tereza Bonnet Šenková je žena Bikram jógy. Myslím, že mohu napsat, že je na české jógové scéně tou nejpovolanější osobou, která o józe ve vedru může povídat nekonečně dlouho. Založila studio Bikram yoga Prague a učila se od samotného Bikrama. Rozhovor s ní mě moc bavil. Dozvíte se v něm vše, co o Bikram józe potřebujete vědět.

S Luckou Rychetskou jsme probraly hned několik témat najednou. Iyengar jógu, systém DNS a Spirální jógu. Její fyzioterapeutický přístup k józe je totiž opřen o zdravý pohyb. Přes to u Lucky vlak nejede. Dostaly jsme se i k dětské rehabilitaci a přišly jsme na to, co by mohlo pomoci ke správnému vývoji dětí. Celou verzi rozhovoru si můžete pustit...

Viset jako netopýr, nechat věci plynout. Maximálně uvolnit páteř, hlavu a ramena. Pocit, který vám přinese aerojóga. Může se pojmout jako jóga, blbnutí, nebo příprava na akrojógu. Přestože je podle fotek celkem svázaná, je vlastně ohromně svobodná. Proč mě nepřekvapuje, že se v rozhovorech o józe objevuje čím dál víc slovo svoboda? Skloňuje ho i...

Trochu zklidnit, zastavit se a pochopit. Terapeutická jóga se věnuje určitým segmentům těla a snaží se kvalitně nastavovat pohybové vzorce tak, aby nám prospívaly. Někdy je třeba nějaký návyk dokonce úplně přepsat a to je možná ještě těžší, než se ho učit od nuly. Fasciální jóga pak podporuje jakoukoliv jemnou automasáž, protože ačkoliv jsme o...

Původně jsme chtěly mluvit zejména o Asthanga Vinyasa yoze. Zabrousily jsme ale i do Indie, probraly jsme, že je v české jógové komunitě málo mužů a také to, jak jóga ovlivňuje náš život. S Andreou se totiž povídá neuvěřitelně skvěle. A hlavně musím říct, že její zkušenosti má málokdo. Zároveň je krásnou ženou, která se nebojí módních trendů a...

Je pro vás jógové cvičení občas moc? Potřebujete nejdřív věci pochopit a pořádně se je naučit? Pak by Vás mohla zajímat Zdravotní jóga. Velmi erudovaně o ní hovoří Pavla. Probereme i rozestup břišních svalů- diastázu. Zveme Vás k poslechu našeho rozhovoru. S Pavlou se můžete potkat například ve Studiu Karma Yoga na pražských Vinohradech.